Itálie 2008 - díl třetí: Rally Val Sessera
Třetí díl italského výletu. Splutí Sermenzina pokračuje a krkavec čeká…
Řeka se po soutoku na chvíli zklidnila, to nám mělo dát chvilkový pocit bezpečí. Z toho nás velmi rychle vyvádí první peřeje. Lomená zatáčka s válcem na konci si trochu pohraje s Kubou. Zatím to všechno jde, ale postupně stále častěji vysedáme. Nikdo nechce zahučet do kapsy nebo se objímat se stromem. Stále je nutné jet dobrou stopu, řeka toho moc nepromíjí. Před dalším stupněm, ze kterého není vidět, co se tam skrývá, kluci vysedají. Dostávám instrukce od Šimona, že to je v pohodě, mám se držet vpravo. Vjíždím do toho plný očekávání, co že si to pro mě Sermenzino připravilo. Válec na konci boofuji a zajíždím do vracáku, lezu ven připraven jistit. Kluci to dávají na pohodu, Mira se z válce nechává vyvézt spodem, vypadá to efektně. Později jsem si uvědomil, že toto místo bylo vidět ze spacího místa u tunelu. Zastavujeme kousek od tohoto stupně, řeka zatáčí a klesá v peřejích dolů. Šimon, který jede první, na mne z vracáku za kamenem zuřivě gestikuluje. V hlavě mi probleskne vzpomínka na Mastallone, kde jsme se schovávali za kámen, s cílem zmást ostatní. Význam gest byl ale úplně jiný. Volně přeloženo „Bacha, támhle nás sleduje kamzík“. Kamzíka jsem neviděl, neboť zmizel dřív než mi to Šimon sdělil per huba. Jdu na průzkum, vše je jetelné, člověk se musí držet proudu. Celá tato pasáž končí válcem u mostku přes řeku. Sjíždím dolů a čekám na kluky. Blíží se Šimon a před oním posledním válcem ho rozhodí šutr a Šimon padá ksichtem na kámen. Trochu mi zatrnulo, ale když vyeskymoval, byl v pohodě, stačil tam strčit pádlo. Přijíždí i Mira, ten je zároveň poslední členem našeho týmu. Kuba se necítil na další pokračovaní a vysedl u tunelu a šel nám svézt auto. Zůstali jsme tedy tři.

Sermenzino – Šimon na předposledním stupni
Nakoukáváme hned první stupeň pod mostem. Levý průjezd hned zavrhujeme
pro šutry v dopadu. Pravý se jeví jako jetelný i když zřetelně
nevidíme co tam přesně je. Sedám do lodí, přijíždím na hranu asi 1,5m
vysokého stupně, připraven boofnout, nebylo třeba. Vyklubal se z toho
pěkný slide. Následuje několik lehčích peřejí a v dálce vidíme nejen
blížící se jeskyni, ale hlavně dešťový mrak, který se rychle blíží.
Zastavujeme 2 stupně nad jeskyní. Následující stupeň se dá jet takovým
suchoskokem vlevo nebo pravým. Ten ale skrývá záludnost v podobě velmi
úzkého průjezdu, který by se dal šikovně objet vlevo po skále,
následovaný vývarem a něčím co připomínalo podemletou skálu. Poslední
stupeň pořádně nevidíme, ale končí dost velkým vývarem. Začalo
vydatně pršet, rozhodneme se to celé obnést až za jeskyni a pokračovat pod
dvojstupněm. Při přenášení si všímáme posledního skoku před jeskyní.
Byla to šikmá plotna, kde to dole jen vřelo. Scházíme po cestičce a
naproti nám si to rázuje Kuba. Skládáme kajaky a jdeme prozkoumat řeku.
Nájezd do dvoustupně je pěkně komplikovaný, musí se trefit přesně úzký
nájezd s šikmými válci a hlavně se nepřevrátit, jinak to člověk celé
proplave hlavou dolů. Převýšení je asi 4m. Dlouho přemýšlíme a nakonec
nasedáme pod ním. Cestou pro lodě jsme svědky zvláštní podívané.
K Šimonově lodi přilétá krkavec, sedá mu na loď a opět odlétá. Že by
zlé znamení?. Na vodě pokračujeme už jen já a Šimon. Mirovi praskl svár
na lodi. Celý kus splutí je zachycen Kubou na videu, končíme dva stupně za
mostem. Po vynoření z vody po prvním skoku, jsem udělal tu chybu, že jsem
se na chvíli kochal a nepádloval ven. To mělo za následek blízké
seznámení se skalou. Měl jsem jet jak Šimon, doprava nebo jet poslední
záběr levou rukou abych to stočil doprava. Každopádně poučení pro
příště, kochat se až bezpečně sedím ve vracáku. Lehce rozhozen padám
do posledního vývaru bokem, abych si na závěr potrénoval výjezd z válce
Úspěšně
vyjíždím ven, vše jistí Šimon s házečkou ze břehu. Převlékáme se do
suchého a jedeme zpátky na základnu. Kuba se nám svěřuje, že při
svážení auta měl problémy s řazením některých stupňů. Zapomněl si
odemknout řazení. Ale abych ho uklidnil, mě se stalo úplně to samé na
Sesii

Sermenzino – válec drží, ale vyhrál jsem
Přijíždíme do Carcofora a vysoko v kopcích vidíme pobíhat naše kamarády, kteří jsou právě na sestupu. My mezitím vaříme a postupně se k nám přidávají i horští výletníci. Po vydatném obědě relaxujeme. V plánu je ještě splutí Sesie s holkama, které se na to celý den těšily. Balíme tedy náš kemp a sjíždíme dolů do údolí. Zastavujeme u domečku a shazujeme lodě. Na vodu jdou jen holky a já se Šimonem. Vše začíná drsným nástupem na vodu. Po snesení lodí až k řece, chtějí holky nasednout hned u vody. Tento počin se vůbec, ale vůbec neslučoval s Šimonovými výukovými metodami. Nejdříve to chtěl vyřešit domluvou, aby nasedly pěkně na skále a sjely po ní dolů. Metoda hodného trenéra se nesetkala s úspěchem a Šimon volí drsnější variantu. Bere kajaky a dotáhne je na místo startu. Holky si jistě budou pamatovat, že příště mají radši jít samy, obě totiž schytaly rány od přesunovaných kajaků. Tím lekce nekončí, hned v lagunce je čekal povinný eskymák.

Výletníci
Vyrážíme na vodu. Byla to pohodová jízda zpestřená několika Šárčinými rozplavbami a tuším jednou plavbou Lídy. Šimon neustále vyžadoval eskymáky a holky svědomitě trénovaly. Jelikož jsme tento úsek Sesie jeli v následujících dnech ještě několikrát, eliminoval se počet Šárčiných plaveb na dvě, pokaždé na stejném místě, ale vždy chybělo málo a nebyla by žádná. Na vysedačce vaří kluci Mirovu loď a Šimon se k nim s odbornou radou přidává. Navazujeme a přesouváme se na nové spací místo. Je to pěkný plácek za tunelem, kousek před vesničkou San Giuseppe. Ke stavbě našeho párty stanu využíváme tranzita a stromu. Večeře pomalu přechází ve večírek a než definitivně usneme, probíhají manévry a bitva o místo na spaní. Dole šumí řeka…
úterý 20.5.
Start do dnešního byl nějaký pomalý, bylo poledne a my si sedíme v baru Nonay na kafi a plánujeme co pojedeme. Volba padla na Sesii, kterou pojedeme všichni. Ještě ráno jsme se Šimonem spřádali plány dát si odpoledne Sermenzu od přehrady v Rimascu do Ferventa. Tento původní záměr nedošel naplnění, i šneci byli toho dne rychlejší. Kuba se rozhodl jít na vysokohorskou túru, sólo výstup. Vyvezli jsme ho do Rimy, dál silnice nevedla. Cesta nahoru byla lemována spoustou místních, kteří se připravovali na lov pstruhů. Sjíždíme dolů na nasedačku. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Holky se Šimonem a Ostravákem jeli od domečku, ostatní nasedali na Sermenze na konci soutěsky, čili nás čekal katarakt v Balmucii. Čekání na svezení aut se protáhlo, neboť Šimon jel na pumpu do Varalla dofoukat vyměněné kolo.

Kudy dál??
Při pohledu na plácek, který jsme míjeli cestou k vodě, jsem si vzpomněl na akci před dvěmi lety, kdy jsme tady vegetili po tom, co nás auto nechalo ve štychu. Usmívám se a sedám na vodu. Pohodové sjetí na soutok obou řek a pak houpání ve vlnách Sesie. Svírající se skály a hukot dávají tušit nějakou čertovinu. Ano, je to on, oblíbený katarakt u Balmuccie. Nenechávám se rozptýlit skupinou kajakářů na břehu, kteří nakoukávájí toto místo a jedu rovnou dolů. Odborné prameny mluví o tom, že je nutné se držet vpravo, aby se člověk vyhnul všem žumpám po cestě. Toho se beze zbytku držím a přes poslední válec skáču do vracáku a sleduji za mnou jedoucí borce. Kousek pod kataraktem se připojuje zbytek týmu, holky beze slov odporu nasedají tak vysoko, jak jen strmá skála dovolí a sjíždí do vody. Celé splutí je Šimonem pojato jako trénink. Nájezdy do proudu, do vracáků, eskymování v proudu, to vše vylepšuje trenérskou pánvičkou. Na vysedačce se většina lidí věnuje očistě těla, zbytek se balí a popíjí víno.
Vracíme se zpět do hor, k tunelu před San Giuseppe a budujeme náš dočasný domov. Celý večer by se dal přirovnat k dílu Samuela Becketta – Čekání na Godota. Náš Godot, alias Kuba, dorazil se soumrakem za vytrvalého deště, společensky unaven. Bylo nám hned jasné, odkud vítr vane, naše podezření padlo na bar Nonay. Nemýlili jsme se. Kuba nás častoval historkami z výstupu a celý stan se pozvolna připojoval ke Kubově únavě. Opět se rozpršelo…

Horolezecký tým – kompletní sestava
středa 21.5.
Ranní debata, co se pojede, se točí kolem Strony di Postua či Sessery. Po ranním jídle a balení našeho base campu vyrážíme směr Borgosesie. Necháme se vést navigací až ke Stroně. Řešení to není špatné, na místo jsme sice dorazili, ale ne po hlavní silnici, která vedla po pravém břehu. Silnice pro jedno vozidlo, zasekaná v lese, která vedla do Postuy, pro nás skončila ve chvíli, kdy se objevil průjezd mezi domy, kde jsme se s tranzitem nevešli. Naštěstí nám poradil kolem procházející pán, že se máme kousek vrátit a kolem hřbitova to objet. Po této drobné peripetii jsme konečně dorazili k řece. Tam jsme shledali, že vody zrovna není moc a ke sjetí to není. Po krátkém zevlingu jsme nasedli zpět a jedeme na Sesseru. Dorážíme do Coggioly, kde by měl být konec etapy a vymýšlíme kudy se dostat na nasedačku. Víme, že by to mělo být u elektrárny Piancone, tušíme, že se musíme dostat do Castagnea a od tama nějak k elektrárně. Navigace nás zavedla do Castagney a dál už musel navigátor vozu, tedy já, vzít na pomoc mapu, Gertovu knihu a čuch na vodu. Projíždíme pod jedním domem a z asfaltové silnice se stává šotolinová. Pravá strana silnice klesá do hlubokého údolí, kde tuším řeku. Řidič vozu, Šimon, není moc nadšen a ve chvíli kdy míjíme poutní místo Novareia a šotolina přechází ve štěrk, kde ve vyjetých kolejích tečou potůčky vody, důvěra v navigátora klesá k nule. Neustále mě nabádá, abych se podíval, co píše Gert o příjezdu k řece. Mrknul jsem tam a uviděl v textu napsané „rally Val Sessera“. Řidič reagoval ne zrovna přívětivě, ale já jsem věděl svoje, protože už jsem dole v údolí viděl vodu. Tou dobou už Ondra za námi nejede, má nízký podvozek. Najednou se před námi objevil tunel a my jsme trochu znejistěli, zda jím projedeme. Obavy nebyly na místě a kousek za tunelem vidíme elektrárnu Piancone, cesta k Sesseře byla nalezena a opravdu to byla rally. Sébastien Loeb by se divil.

rally Val Sessera
Hned jdeme prozkoumat nasedací místo a několik stupňů, které jdou vidět z řeky. Vody je dostatek, jen se trochu bojíme, aby nám elektrárna neposlala nějakou vodu navíc, to se ale během plavby naštěstí nestalo. Znovu začalo pršet a my čekáme, až přeháňka přestane. Shazujeme lodě a převlíkáme se do hydra. Na vodu jde celý tranzit, kromě holek, které se učily.
Lezeme dolů k řece a vyrážíme. Už první stupně, které jsme viděli z cesty, dávají tušit, že zadarmo to nebude a opět jsme se ujistili, že autobus efekt funguje na 100%. Neustále vystupujeme a studujeme kudy to projet. Většinou se jedná o delší úseky, které vyžadují jištění jen na kritických pasážích. Nepříjemné na nakoukávání je to, že kameny pěkně kloužou, párkrát jsem se pěkné natáhl. Postupem času se jede na oči nebo vystoupí jen jeden z nás a řekne ostatním, takže máme dobré tempo. Těžší místa však prohlížíme a řádně jistíme. Vypečených míst bylo několik a na jednom z nich měl hlavní roli Mira. Byl to katarakt, který končil silným válcem, který tuším navíc rotoval a tlačil na skálu. Začalo to malým stupněm, poté následoval větší stupeň s válcem a závěr kataraktu se musel jet doleva a tím se vyhnout válci. Šimon jel první a projel to bez problémů, sice byl překvapen válcem v horní části, ale zvládl to bez problémů. Druhý jsem jel já a po Šimonově upozornění jsem byl na válec připraven a závěrečný průjezd vlevo kolem marastu jsem také zvládl. Marťas měl trochu divočejší jízdu, první válec ho prásknul a začalo jít do tuhého, proud ho svezl doprava, Marťas vyzvedal a přejezd na levou stranu stihl včas. Mirův sjezd byl ještě ostřejší, taky se práskl nahoře, ale přejezd mu tak dobře nevyšel a dole ho chytil válec, chvíli si v něm pobyl, zvedal co to dalo a to už mu tam letěla házečka, naštěstí ho válec pustil. Mirovi se nedařilo zvednout a proud ho navíc tlačil na skálu za kataraktem. Nakonec to úspěšně vyzvedal a říkal, že už byl připraven na krysu. Kuba jel poslední a my jsme byli připraveni na případnou záchranu. Kuba začal najíždět se svým typickým „číhacím“ výrazem. Chytil se za prvním stupněm do vracáku a tím ztratil rychlost na průjezd prvním válcem, který s ním zacvičil, ale Kuba to ustál a závěr zvládl výborně.

Sessera – Marťas boofuje
Na jednom z dalších stupňů se mi povedlo zmizet celý i s Jefem pod vodu. Byl to asi 2m stupeň s šutrem uprostřed kolem kterého tekla voda. Vlevo kolem kamene to byl lomený skok s nejistým dopadem do šutrů, vlevo to vypadalo čistě. Z lodi jsem ani nelez, kluci mi řekli, že mám jet, tak jsem jel. Myslel jsem, že tam bude alespoň nějaký náznak hrany, o kterou bych boofnul, ale nic. Zajel jsem pod hladinu a takovým zvláštně plynulým způsobem se vynořil. Marťas trochu překvapeně řekl Šimonovi, že jsem tam zmizel celý. To už jsem seděl dole ve vracáku a čekal jsem, jak pojedou ostatní. Další jel Šimon a zmizel tam úplně stejně jako já, vynořil se vysmátý co to s ním provedlo. Zajel do vracáku vlevo s tím, že vystoupí a bude fotit. Ale bohužel se náhle objevila škoda většího hospodářského rozsahu a Šimonovi shodila vodotěsný obal na foťák do vody, který se otevřel a z focení tak nic nebylo. Marťas s Mirou to sjeli obdobně jako my, ale Kuba vychytal asi nejlepší cestu. Jel to kolem šutru a směřoval loď zleva doprava, vpravo dole totiž byl kámen, přes který tekla voda a vytvářel takový malý skokánek, takže Kuba dopadl naplocho do pěny a vůbec se nepotopil. Ráz řeky se postupně měnil, jak jsme se blížili k Coggiole, byl stále patrnější zásah člověka, řeka byla rozbagrovaná a postupně regulovaná. Cestu jsme zakončili u lanového mostu asi kilometr od plánovaného konce.

Sessera – Šimon mizí v pěně
Dobrodružství ale nebyl konec, protože jsme museli zpátky pro auto, jediná cesta byla vydat se pěšky proti proudu řeky a prvního jezu vylézt zpátky nahoru na silnici. Společně se Šimonem jsme se vydali pro auto, Marťas, Mira a Kuba na nás čekali u mostu a jak se později ukázalo, donesli lodě na parkoviště k prvnímu mostu v Coggiole. Cesta kolem řeky vedla po rybářské stezce, takže jsme věděli kudy jít. Postupně se ale vytrácela a my jsme byli nuceni přeplavat na druhý břeh a jít po starém akvaduktu až k jezu, přebrodit na druhou stranu, vydrápat se k silnici vedoucí k malé elektrárně a pak zpět na rally silnici. U auta nás čekaly holky a taky další auto s německými kajakáři, se kterými jsme se podělili o informace z Sessery. Příjemné bylo to, že ač byla na řece těžká místa, žádné jsme neobnášeli.
Následoval přesun vozem na zmíněné parkoviště v Coggiole a cesta zpět do našeho kempu u tunelu před San Giuseppe. Cestou jsme se zastavili v Borgosesi a nakoupili. V kempu nás už čekala posádka druhého vozu, která si toho dne sjela úsek na Sesii a sice od spoglecu u Balmucie do Balangery. Jel pouze Ondra s Ostravákem, Eda se obětoval a svezl jim auto.

párty stan
Všichni vařili až na Šimona a mně, my jsme se ládovali brambůrkami a
jinými pochutinami, popřípadě co nám kdo nabídl , takže jsme toho moc
nepojedli a podle toho taky vypadalo. Toho večera byla druhá pořádná party,
která byla ve znamení oslavy sjetí Sessery. Nerezové štamprle se jen
míhaly a víno teklo proudem. Celou dobu pršelo, takže alkoholové opojení
přišlo vhod, člověk nevnímal tu vodu, co pod ním protékala. Uléháme ke
spánku ve značném chaosu, Šimon v takovém, že si ani nenafoukl karimatku.
V nestřeženém okamžiku, kdy z ní na chvíli slezl, ji dofouknu. Konečně
jsme byli všichni zalezlí, zhasínám lampu a mám s tím sakra
problémy…
««« Předchozí text: Itálie 2008 - díl druhý: Pekař a tučňáci Následující text: Itálie 2008 - díl čtvrtý a poslední: Svatá Trojice a mlsný vrabec »»»
| 3. 6. 2008 Út 10.00 | WW | trvalý odkaz | tisk | 1559x
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentářSkvělý!!! Píšeš to čím dál napínavějc. Při popisu sjezdu Sermenzina jsem se úplně bála, jak to dopadne
A ještě musím trochu obhájit sebe a Šárynu. Na Sesii jsem jen eskymovala a Šárka si držela pouze dvě své oblíbené plavací místa.
Potvrzuji bylo tomu tak, Tamar neplaval. Jenom bych doplnil, že na Sesseře se začaly objevovat jasnovidecké vložky… Všichni vystupují u jezu, kde z vývaru čučí traverzy, přenášíme. Dole říkám, snad to ten Kuba nepojede. Mira se jen chechtá, jak jsi poznal na tu dálku že říká že by to jel?
Situace:C.1,C.2,C.3,C.4 a C.5 prijeli k rozborenemu jezu Z na rece R s traverzama T1..Tn; C.1, C.2 a C.3 vystoupi na prevem brehu a vznika diskuze o jetelnosti. C.4 a C.5 prenasi po levem brehu./// C.1: Me se to nechce prenaset, ja bych to mozna vzal stredem, tam by se to dalo/// C.2: Sice by se to dalo, ale nestoji to za lod./// C.1: Ja nevim, mozna bych si to dal./// C.3: Vsim sis tech traverz T1..Tn, ja jedu prenest/// C.2: Ja to kaslu C.4 a C.5 uz jsou dole, ja prenasim/// (C.4 mava a rika: pojdte, jedem, vypada to, ze C.4 ma zle tuseni, vidi oci C.1)/// C.1: tak jo/// C.1 a C.2 se pridavaji k C.3, C.4 a C.5 a jdou na druhy breh prenest
BC – Galleria V pondělí cítím únavu. Ale tolik mě láká Egua, nakonec Sermenzino, to dám. Ale ani uvnitř nejsem v pohodě. Palčivá bolest v pravé paži, absolutní sebedemoralizace. Sermenzino opouštím v půlce. Nadávám si, ale nejsem superman. Koledoval jsem si akorát o přeshubu. V úterý ráno je mi jasné, že tenhle den nebude lepší. Využívám volného rána k válení a začínám chápat, co musím udělat. Táhne mě to nahoru. Jiné vypětí, chvíle klidu, samota a samovolné myšlenky. Překvapuje mne opora týmu. Čekal jsem, že se to Šimkovi nebude líbit, ale vybavuje mne mapou, Tamar telefonem, Marťas čelovkou. Vyvážejí mne až nahoru do Rimy. Super, mám čas dostat se výš. Přesto vyrážím nahoru až v jednu hodinu odp.
C1 – Rima – 1411 mnm Už v Rimě mě zrazuje mapa, pro původní plán – přechod do Carcofora bočním hřebenem – jsem nenastoupil správnou cestu. Jdu tedy směr Monte Rosa. Přejdu hřebínek k jejímu úpatí a zase nazpět jinou cestou. Jdu otevřenou ledovcovou kotlinou, kterou po skalnatých plotnách skáčou dolů první pramínky Sermenzina. Kolem opuštěné pastevecké domky a vísky. Je pěkně, dobrá nálada, ostré tempo.
C2 – Vallé – 2167 mnm Dostávám se na první přehup. Stojí zde jakási horská chata, dávám tatranku a kochám se. Je po druhé hodině odp. Až mnohem později nahoře na hřebeni odhaluji svůj omyl, sedím totiž u rifugio Vallé, na kterou podvědomě mířím. Mapa mě však mate a já ji čekám až těsně pod hřebenem. Říkám si, že jsem pomalý a hned pokračuju, chci vidět Monte Rosu. Hladu se nebojím, podle Šárčina vyprávění si kdykoli stoupnu do potoka a ulovím pstruha, ústupu se také nebojím, podle Tamařina vyprávění si kdykoliv vemu klacek a sjedu po zásobovacích lanovkách do údolí.
C3 – Hřeben – neznámé sedýlko – cca 2600 mnm Cesta začíná být hůře vytyčená, má však stejné označení – 91. Dostávám se do krátkých sněhových polí. Mám pláťáky bez návleků a tak se jim vyhýbám, kličkuji. Monte Rosa je schovaná v mlze, na okamžik zahlédnu kousek jejího úpatí. Všechen ten bordel, co na sebe přitáhla teď očividně valí na mě. Zatím nefouká. Zůstávám klidný a odhaduju, že tak ve čtyři bych to měl otočit, aby mě to tu nechytlo. Ale celá dolina, kterou stoupám, je poměrně snadná na orientaci. Pečlivě jsem si ji po cestě četl a nevidím důvod, proč bych se měl v mlze ztratit. Podvědomě se těším až dorazím na rifugio Vallé, od které vede dle mapy cesta jen pro zkušené alpinisty Přibližuji se pod malý hřebínek. Sněhová pole se zvětšujou a už se jim nejde vyhýbat. Volím stopy po zvířatech, abych se tolik nebořil. Jsou skoro tři hodiny odp. Mlze se už nevyhnu. Chci psát sms, kde jsem a kam jdu, ale nejdřív ji omylem posílám Lídinýmu obvoďákovi. Navíc to ani nefunguje. Jsem v hrozné pohodě a nechci otáčet, točím mapou a hádám, kde je Vallé, kudy jdou ty vyznačené cesty přes hřeben. Nejsem z toho moudrej, tak odhaduju na oči a valím do malého sedýlka. Z něj na minivrchol vpravo. Je tu oprýskaná tyč, která mi dává pocit vítězství. Hurá na polomáčenky, sólofoto. Je půl čtvrté odp. Dobrej čas….na návrat?
C4 – Colle de vallé – 2625 mnm Koukám kolem sebe a do druhého údolí. Je to krásná dolina, uvažuju, že to přecejen střelím do Cacofora. Ale pode mnou padají laviny mokrého sněhu. Než jsem sněd sušenky, spadly tři. Do toho nemůžu. Mapa hrozně nesedí s terénem, ale podle výhledu správně odhaduju, kudy do Carcofora. Nalevo je obrovská mlžná bachratá peřina, ve které tuším Monte Rosu. Napravo krásný rozlámaný štít (Pizzo Montevecchio – 2789). Koukám pod něj a tuším průchod do Carcofora bez sněhu. Talčí mě čas, ale nadšení je na příliš vysokém levelu. Jdu hřebenem, abych se přesvědčil, zda se mýlím. Užívám si to. Krásný trojkový ostrý hřebínek. Vzpomínám na Šimona, jak mě sjel, když jsem jel na jaře do Roháčů na čundr. Chtěl tomu nerozvahovi zaplatit, až se vrátí. Co by řekl teď? Docházím do sedla pod Pizzo Montevecchio. Je půl páté odp. Tady opět narážím na cestu 91 a dost mi to motá hlavu. Kašlu na mapu a orientuju se po paměti a podle výhledů. Vidím před sebou cestu do Carcofora. Měl jsem pravdu, ale mezi mnou a hřebínkem nad údolím Eguy je 200 metrů lavinového pole. Patří k jižněji orientovanému svahu, na kterém pode mnou padaly laviny. Koukám do toho, ale nejsem blázen. Otáčím. Přichází mlha.
Sestup do C2 – 2167 mnm Dolů nechci jít stejnou cestou. 91 by měla obkroužit moji dolinu a jít dolů víc vpravo z mého pohledu. Vracím se spodem do míst, kde jsem nastupoval hřebínek a kopíruji ho opačným směrem. Viditelnost je tek na 20 m. Začínám dost spěchat. Přibývá tu sněhu a já mám prochcané nohy i boty. Nejdříve po krátkých intervalech zouvám a ždímu. Pak už je mi to jedno. Ztratil jsem cestu a začínám se propadat hlouběji. Trochu mě to děsí, nechci aby mi někde mezi šutrama zůstala noha. Svahy se navíc kolmí a vypadají lavinézně. Propadl jsem se už po prsa. Stačí jen jedno varování. Tudy to nepůjde. Mlha vypadá neústupně. Obracím. Teď je mi vhod, že jsem si dolinu načetl, nemusím obcházet celý hřebínek dokola, jakmile nacházím známé místo, kolmím to přímo dolů. Bojuji se sněhem a promrzlými kotníky. Na chvíli se to trhá a já si ověřuji, že jdu správně. Po chvíli narážím na cestu 91 a docházím k chatě. Tentokrát z druhé strany, kde je i její jméno. Čtu ono rifugio Vallé. Hlavou mi projíždí blesk. Dochází mi celá ta lapálie, kde jsem byl a kudy šel…jen pro zkušené alpinisty. Padám na kolena a do hlavy mi začínají bušit kroupy. Je půl šesté odp.
Sestup do BC Teď teprve vybírám onu druhou sestupovou cestu a po pohodové cestě se vracím nepohodou dolů do Rimy (C1). Asi jedinej člověk, kterej z ní v tu chvíli jede dolů si to právě frčí serpentýnu pode mnou. Ani nenadávám, alespoň přestává pršet. Jdu do Buzza pěšky po silnici. Po cestě potkávám jen kozy. Jakmilke je opouštím, začíná zase vytrvale lít. Je mi jasné že do BC nechci přijít dřív než zbytek týmu. Naopak, když přijdu později, třeba mě nakrmí. Volím tedy raději malou pauzu. Pauzu jménem bar Nonay. Hlady tam vydrám, tak si nakonec dávám pannini – sendvič z půlbagety se sýrem a salámem. Téměř okamžitě se zapojuju do rozhovorů s místními, k čemuž přidávám dvojku červeného. Paolo (promiň Paolo, ale už nevím jestli jsi byl Paolo), Grizzly (na itala opravdu velkej a zarostlej) a pár chlapů z Milána co makaj v Rimě. Rozhovor se točí kolem dětí a manželek, dnešních úlovků, mého studia… chlapi zkoušej co já ještě kapito a co už nekapito po italsky, pak prásknu, že s sebou máme dvě baby bez poloviček, což je tady v horách okamžité terno. Dostávám další dvojku červeného. Hned, jak to vymluvím, se rozhovory stáčejí ke grappě, což už začíná smrdět. Naštěstí mě Paolo odváží do BC, kde obdařím své kamarády úsměvem a štastně usínám…
Naštěstí v době kdy Paolo dovezl Kubíčka do základního táboru, byl zde již jen jeden babáč a Tamar Paolo musel byt zklaman
Ach Sessero jsem zamilován… připravuji se na Křižánky nočkou…zítra v sedum sedám na kolo a jedu… Sessera to byla čistá krása a radost z jízdy.. cesta nahoru rybářskou stezkou plná vůní Piemontu. Zážitek, kterých je v životě málo….